SMSJM se stalo partnerem projektu IRSEC Hub

IRSEC_HubStředisko mezinárodních studií Jana Masaryka se stalo 22. partnerem projektu International Relations and Security Affairs Resource Hub (IRSEC Hub).

O jaký projekt se jedná? „The IRSEC Hub, or International Relations and Security Affairs Resource Hub, was created by the Prague Security Studies Institute (PSSI) in May of 2014. The main goal of this initiative is to facilitate an online information platform that seeks to foster a more active and interconnected international relations and security affairs community within Visegrad countries and beyond. The IRSEC Hub project would like to support cooperation and information exchange within and between participating countries, elevate the level of public education in the region and attract greater attention to regional projects, events and research“ (http://irsec-hub.org/about-project).

Díky tomu budou mít naši studenti, kolegové a partneři integrovanou možnost sledovat novinky z institucí působících v akademických oborech mezinárodních vztahů a bezpečnosti v regionu střední a východní Evropy.

Veškerá komunikace projektu IRSEC Hub probíhá v angličtině.